Емисија Народна традиција из праисторије – Владета Коларевић

Разговор са Владетом Коларевићем на каналу Огњило

У овој емисији Владета Коларевић, народни шумадијски етнолог, чувар неписмене историје преношене кроз предања, нам преноси народна сећања из свог богатог памћења. Ово је уствари наставак разговора о сачуваним предањима о Острвици, али смо разговор проширили на теме од праисторије до средњег века и новијих времена.

Разговор смо почели од места где смо стали у емисији о Острвици, па смо се дотакли сачуваних предања која повезују Марка Краљевића и Острвицу, затим је Владета причао о предањима из свог краја о старим градовима, о Љубичевцу и Сребреници, о легенди да је баш на Венчацу боравила сестра цара Душана по имену Груба, која се удала за неугледног човека по имену Мрња и изродила Мрњавчевиће…

Владета Коларевић живи у селу Брезовцу на обронцима планине Венчац, недалеко од Аранђеловца. У атару села Брезовца и суседног села Липовца налази се познати неолитски локалитет Дизаљка, чије је истраживање само започето са пар сондажних ископавања, али од памтивека се при орању и другим земљаним радовима проналазе уломци грнчарије, алат и винчанске фигуре. Занимало нас је како је народ гледао на те налазе и да ли је постојала нека запамћена веза са праисторијом и одговор нас је изненадио, народ је чувао традиције које сигурно воде порекло из тог доба. Једна од њих је бојење кућа нарочитом плавом бојом која се добија уситњавањем камена из оближњег каменолома, које се користило и у неолиту али и у време Владетиног детињства.

Обојени под неолитске куће и сличан из једне шумадијске чатмаре. Нажалост бојење какво Владета описује нисмо успели да снимимо, али трудићемо се и даље.

Владета Коларевић (1952.) је писац и публициста из Брезовца код Аранђеловца. Студије Етнологије у Београду је напустио незадовољан програмском оријентацијом, али се етнологијом бавио као живи сведок и учесник. 

Објавио је већи број прозних дела, збирки песама, монографија, оснивач је и уредник зборника за народни живот и обичаје Змајевац

У Зборнику Огњило Владета се појављује са текстовима у броју 1: Варовник – календар народних обичаја у Шумадији; у броју 2: Симболика усменог наслеђа; и у броју 3: Павле Бакић и његово време у народном сматрању и предању.

Погледајте целу емисију на  нашем каналу

Погледајте и емисију о Острвици:

Поделите са пријатељима:
Scroll to Top